Zakola u mężczyzn to problem, który, wbrew temu co się może wydawać, nie dotyczy jedynie osób dojrzałych, lecz także bardzo młodych, będących przed 20. rokiem życia. Jak wynika ze statystyk, problem z zakolami dotyka od jednej trzeciej do nawet 2/3 mężczyzn w wieku między 25. a 45. rokiem życia. Zakola są koszmarem zwłaszcza dla osób młodych, stanowiąc źródło dyskomfortu, w istotny sposób odbijając się na ich samoocenie i akceptacji samego siebie. Wyróżnia się kilka typów łysienia, jednym z nich jest łysienie androgenowe, objawiające się właśnie zakolami. Stanowi ono aż 95% wszystkich przypadków łysienia. Jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny powstawania zakól u mężczyzn
Zakola na głowie, a zwłaszcza zakola w młodym wieku, spowodowane są przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi. Ogromne znaczenie w tym typie łysienia ma stężenie hormonów androgenowych. Najważniejszy z nich, testosteron, po przekształceniu do dihydroepitestosteronu (DHT), oddziałuje na mieszki włosowe. Pierwsze oznaki działania tego związku można zaobserwować właśnie w okolicach czołowych i ciemieniowych skóry głowy, gdzie obkurcza on mieszki włosowe, co uniemożliwia ponowny wzrost włosia. Do innych przyczyn wypadania włosów zaliczyć należy złą dietę, wiek, stresujący tryb życia, czy zażywanie antydepresantów.
Objawy zakól
Zwykle, pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się u mężczyzn pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Przy zakolach utrata włosów następuje stopniowo, bez wyraźnej granicy pomiędzy gładką skórą a właściwą linią włosów. U każdego proces ten będzie wyglądał nieco inaczej i postępował będzie w różnym tempie i odmienną intensywnością.
Wypadanie włosów poprzedzone jest przeważnie łupieżem tłustym lub łojotokiem skóry głowy. Włosy na całej skórze głowy stają się rzadsze. Podstawowym objawem zakoli jest postępujące pogłębianie się kątów przy skroniach i jest to jednocześnie pierwszy namacalny dowód łysienia androgenowego. Pogłębianie się zakól prowadzi do cofania się linii włosów i w konsekwencji, do stworzenia tak zwanego “wysokiego czoła”.
Jak zapobiec zakolom
Najważniejszym czynnikiem stanowiącym profilaktykę przeciwko zakolom, jest dieta. Powinna być ona odpowiednio zbilansowana i bogata we wszystkie składniki niezbędne dla zdrowego wzrostu włosia. W tym miejscu należy wymienić takie witaminy i pierwiastki, jak:
- żelazo – jego zbyt niski poziom może być bezpośrednią przyczyną łysienia. Produkty zawierające duże ilości żelaza to np. czerwone mięso czy nasiona roślin strączkowych;
- miedź – najwięcej możemy jej znaleźć w kakao oraz nasionach słonecznika;
- cynk – duże ilości znajdują się w orzechach i pestkach dyni;
- witamina A, B6 i E – w przypadku tych witamin skuteczna będzie dieta bogata w duże ilości warzyw, owoców, olejów roślinnych oraz orzechów.
Oprócz odpowiedniej diety wspartej suplementacją, zapobieganie zakolom powinno opierać się także na dostarczaniu sobie jak najmniejszej ilości stresu i wyrobieniu jak najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z nim.
Sposoby na zakola u mężczyzn
Co robić, gdy zakola powiększają się i w sposób znaczący odbijają się na naszej samoocenie i życiu prywatnym? Poniżej znajduje się kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z tym uporczywym problemem.
Odpowiednia fryzura
Jak ukryć zakola? Poprzez dobranie odpowiedniej fryzury. Nie stanowi to rozwiązania problemu, jednak z pewnością może polepszyć męską samoocenę i dodać pewności siebie. Dla posiadaczy zakól polecane jest ścięcie włosów na krótko lub nawet na łyso. Innym sposobem jest zapuszczenie brody, aby odwrócić uwagę od niewielkiej ilości włosów na głowie. Warto w tym przypadku skonsultować się z profesjonalnym fryzjerem, który doradzi nam, co w naszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.
https://www.youtube.com/watch?v=nCXUDrAr7A8
Przeszczep włosów
Przeszczep włosów na zakola może pomóc skutecznie się ich pozbyć. Zabieg ten polega na pobieraniu mieszków włosowych z potylicy i przeszczepianiu ich na skórę głowy dotkniętą zakolami. Transplantacja jest doskonałym sposobem na zagęszczenie włosów na trwałe. Przeszczep jest bezbolesny, wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu od razu można wrócić do domu. Proces gojenia trwa zwykle ok. 7-14 dni. Efektem transplantacji włosów jest trwałe i co najważniejsze, naturalnie wyglądające zagęszczenie włosów tam, gdzie do tej pory ich brakowało.
Ważną informacją jest jednak fakt, że przeszczep włosów nie jest dla każdego.Wśród przeciwwskazań znajdują się przede wszystkim takie choroby, jak aktywne choroby nowotworowe, niestabilna cukrzyca czy choroby układu sercowo–naczyniowego. Zabieg transplantacji staje się jednak coraz popularniejszym rozwiązaniem i nie należy się go obawiać.
Leczenie zakól
Jak leczyć zakola? Terapia lecznicza, prowadzona pod opieką dermatologa, opiera się na specjalistycznych środkach wcieranych w skórę głowy lub podawanych doustnie. Stosowane są przede wszystkim środki zawierające amineksil i minoksidil, które wpływają na porost włosów, zwiększając ukrwienie skóry głowy. Oprócz tego wydłuża się faza wzrostu i spoczynku włosa oraz zmniejsza się częstotliwość wypadania włosów. Najlepsze efekty są widoczne u osób przed 40. rokiem życia, u których łysiejące miejsca nie przekroczyły średnicy 10 cm. Czy likwidacja zakoli jest możliwa? Najskuteczniejszym środkiem pobudzającym odrastanie włosów jest finasteryd, związek blokujący przemianę testosteronu w DHT, czyli główną przyczynę łysienia. Aż u 90 % mężczyzn poddanych leczeniu finasterydem następuje powstrzymanie procesu łysienia, a około 60 % może liczyć na odrost włosów.
Domowe sposoby na zakola u mężczyzn
Jak zlikwidować zakola w domu, bez użycia specjalistycznych środków? Jednym ze sposobów jest mleczko kokosowe, od dawien dawna stosowane w przypadkach łysienia. Zabieg polega na przygotowaniu maseczki z wiórków kokosowych oraz wody i nakładaniu jej na skórę głowy 3-4 razy w tygodniu. Pozwala to odpowiednio odżywić oraz nawilżyć włosy, co realnie przyczynia się co ich odrastania.
Prosty, domowy sposób na zakola to także masaż głowy. Jego działanie także opiera się na poprawieniu ukrwienia skóry głowy i doprowadzeniu tlenu do mieszków włosowych. Masaż można wykonać opuszkami palców lub specjalnym masażerem do głowy. Bardzo ważna jest tutaj systematyczność wykonywania powyższego zabiegu, wystarczy 5-10 minut dziennie, aby zauważyć efekty.
Podsumowanie
Zakola są problemem, wobec którego wielu mężczyzn jest bezradnych i który realnie odbija się na jakości męskiego życia. Warto więc dbać o swoją dietę i zdrowe, spokojne życie, by im zapobiegać. Żaden mężczyzna nie jest raz na zawsze skazany na zakola, stąd, jeżeli wystąpią, warto dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby skutecznie pozbyć się tej przypadłości i odzyskać pewność siebie.